Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy hayatını kaybetti

Bayar Ailesi’nin acı günü…

Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy, hayatını kaybetti.

Vefat haberini Gültekin Uysal duyurdu

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajıyla Dr. Nilüfer Gürsoy’un vefat ettiğini duyurdu.

Uysal, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Asırlık bir çınarın vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendim. Kurucu liderimiz, 3. Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ın kızı, her ziyaretimiz vesilesiyle demokrat geleneğe derin bağlılığını müşahede ettiğim Adalet Partisi eski milletvekilimiz Nilüfer Gürsoy Hanımefendi’yi kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Başta Bayar ve Gürsoy Ailesi olmak üzere tüm dava arkadaşlarımızın, dostlarının ve milletimizin başı sağ olsun.

1921 yılında dünyaya geldi

Celal Bayar ile Reşide Bayar’ın kızı Dr. Nilüfer Gürsoy, 1921 yılında Bursa’da dünyaya geldi.

3 dönem milletvekilliği yaptı

Demokrat Parti Kütahya eski Milletvekili Dr. Ahmet İhsan Gürsoy’un eşi olan Dr. Nilüfer Gürsoy, Adalet Partisi’nden 13. Dönem Bursa, 15. ve 16. dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

Aynı zamanda Celal Bayar Vakfı Başkanlığı görevini de yürüten Dr. Gürsoy, İstanbul’daki evinde 103 yaşında yaşamını yitirdi.

Dr. Gürsoy için bugün ikindi namazına müteakip İstanbul Erenköy Galip Paşa Camisi’nde cenaze namazı kılınacak.

TBMM’de tören düzenlenecek

Dr. Nilüfer Gürsoy, yarın saat 11.00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak törenin ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

20 bin kitap bağışlamıştı

Gürsoy, 2015 yılında babasının kitaplarının da olduğu 20 bin kitaplık koleksiyonunu Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’ne bağışlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir